Udskriv

Hvem kan stemme til EU-Parlamentsvalget d. 26. maj?

Valgsted

Du har valgret (stemmeret) til Europa-Parlamentsvalg, hvis du:

  • har valgret til Folketingsvalg
  • er dansk statsborger, er fyldt 18 år og har fast bopæl i et af de øvrige medlemslande i EU
  • er statsborger i et af de øvrige medlemslande i EU, er fyldt 18 år, har fast bopæl i Danmark, eller
  • er dansk statsborger, er fyldt 18 år og har fast bopæl i Danmark.

Pr. 1. juli 2016 har personer, der er sat under værgemål og har fået frataget deres retlige handleevne efter værgemålslovens § 6, fået valgret til Europa-Parlamentsvalg.

Følgende personer har ikke valgret til Europa-Parlamentsvalg:

  • udlændinge, der er udvist ved endelig dom (efter udlændingelovens §§ 22-24 eller 25 c),
  • udlændinge, der er udvist ved endelig afgørelse (efter udlændingelovens §§ 25-25 b).
×

Cookie info