Man mærker, at de fleste af os Tårnby-borgere efterhånden er kommet hjem fra ferie – både i supermarkedet og i gadebilledet, hvor ikke mindst skolebørnene igen er blevet synlige, og byen liver dejligt op. Jeg har i denne uge været med til at byde de nye børnehaveklassebørn på Skelgårdsskolen og deres forældre velkommen, og jeg håber, at alle Tårnbys børn og unge har fået en god skolestart. Med fare for selv at lyde som et supermarked vil også lige pointere, at der i ugens nyhedsbrev er der flere gode tilbud. Læs med her.
Nomineret til Byens Bedste Åndehul
En rigtig go sommernyhed er, at Sneglen, Kastrup Søbad er nomineret i Berlingske Tidendes årlige kåring af Byens Bedste Åndehul. Som borgmester elsker jeg, når Tårnby bliver sat på landkortet, og jeg synes, nomineringen er helt på sin plads. Skynd dig ind at stemme. Afstemningen slutter den 31. august.
Ændret vejudformning af Amager Landevej
Det er tidligere blevet besluttet, at Amager Landevej skulle have nyt slidlag, men da der også planlægges etablering af fjernvarme, er det blevet udskudt til 2027. I den forbindelse er vi ved at undersøge, hvordan strækningen mellem Saltværksvej/Tårnbyvej og Sirgræsvej/Østerlarsvej kan indrettes bedre. Center for By, Miljø og Klima arbejder derfor på et forslag, der blandt andet indbefatter etablering af grønne bede, forbedrede forhold for cyklister, så cykelstierne lever op til supercykelstikrav og tilpasning af parkeringsarealer. Teknik- og Miljøudvalget har netop godkendt, at der arbejdes videre med planen, som jeg glæder mig til at fortælle dig mere om.
Budgetseminar om næste års budget
Mandag og tirsdag i næste uge drager jeg på budgetseminar med kommunalbestyrelsen, hvor vi skal fordybe os i næste års budget. Det bliver rigtig spændende, også fordi det for en del af medlemmerne er første gang, de er med til at lægge kommunens budget. Vi får blandt andet besøg af Michael Laursen, der er kontorchef i KL og skal holde oplæg for os om forventningerne til de økonomiske udsigter for kommunernes budgetrammer 2027-2030. Kommunens tre direktører er også med og fortæller om de udfordringer vi står med.
Kunne du være en god våger?
Er du omsorgsfuld, ansvarsbevidst og trives med at arbejde om natten, så vil jeg anbefale dig at overveje en frivillig og meget værdifuld opgave som våger. Hvert år dør flere tusinde mennesker uden at have nogen ved deres side, og det er derfor Ældre Sagen nu søger derfor frivillige vågere, også her i Tårnby.
Som våger skal du være over 18 år, have lyst til at gøre en forskel, kunne tage vagter som fortrinsvis ligger om natten, tilbyde en varm hånd og skabe ro og tryghed. Du deltager ikke i nogen form for pleje, udelukkende med dit nærvær. Det er oftest om natten der er brug for en våger, men der kan også forekomme dagvagter. Vagterne vil være på 3 eller 4 timer ad gangen. Er du i tvivl, så ring og få en uforpligtende snak med Mille Marie Mouritsen fra Ældre Sagen på telefon 42 58 27 70 Du kan også sende en mail
Hvem skal vinde Sundhedsprisen og hvem skal være vores sundhedsambassadører?
Ja det har du mulighed for at være med til at bestemme. De udvalgte bliver kåret ved Tårnby Familiedag den 3. oktober på Tårnby Stadion, og vi har brug for flere kandidater. Læs mere om kriterierne for at blive sundhedsambassadør og indstil
Og læs mere om Sundhedsprisen, kriterier og indstilling
Med Sundhedsprisen følger 25.000 kroner til at understøtte det sundhedsfremmende arbejde og med udnævnelsen til sundhedsambassadør følger 2.500 kroner.
Bliv frivillig i Cykling uden alder
Alle har ret til vind i håret. Det er det stærke princip, som foreningen ”Cykling uden alder” bygger på, når frivillige cykelpiloter cykler ud i det blå med kommunens ældre borgere. Hvis du også vil være med til at give ældre borgere i Tårnby flere gode oplevelser, kan du komme med til opstartsmøde den 10. september klokken 15.00 – 16.30 ved Seniorhuset Solgården, Nordmarksvej 90. Her kan du høre, hvordan du som frivillig cykelpilot kan give en ældre borger en cykeltur med vind i håret, gode samtaler og nye minder.
Du behøver hverken at være elitesportsudøver eller have særlige forudsætninger for at være med. Det vigtigste er, at du har lyst til at tage mennesker med på en cykeltur og gøre en enorm forskel i deres hverdag.
På opstartsmødet kan du møde nuværende frivillige, høre om deres oplevelser og få svar på dine spørgsmål om rollen som cykelpilot. Det kræver ikke tilmelding at deltage på mødet. Du kan også kontakte projektleder Olivia Lisberg på mail
156 børn på hjul
Hver sommer har Tårnby Kommunes LEGEPATRULJE en cykelpatrulje. I cykelpatruljen deltager rigtig mange af de store børnehavebørn fra Tårnby Kommunes daginstitutioner. Her bliver der øvet pedalcykel på cykelbane og rundt omkring på Tårnby Kommunes mange cykelstier og stisystemer.
I år deltog 424 børnehavebørn (og 66 voksne) fra 26 forskellige børnehaver i årets CYKELPATRULJE. Alle har været afsted på 2 cykeldage à 4 timer. Ud af de mange børn, der var afsted på cykelture, deltog en stor gruppe også i en CYKELSKOLE, hvor dem, som endnu ikke havde lært at køre pedalcykel, kunne lære dette. I cykelskolen lærte 156 børn at cykle på pedalcykel!
Legepatruljen arbejder på tværs af alle Tårnby Kommunes dagtilbud og udfører en særlig pædagogisk indsats, som primært er målrettet børn i udsatte positioner, men også det øvrige børnefællesskab. Legepatruljen er tilknyttet dagtilbudsområdet og arbejder med pædagogisk idræt, bevægelse og leg.
Tårnby på rim – oplev den fantastiske samling på hovedbiblioteket
Onsdag deltog jeg i ferniseringen for Tårnby Rim, der i øjeblikket kan opleves på vores hovedbibliotek. Rimene og de medfølgende tegninger af lavet af far og søn, der også er borgere her i Tårnby. Og de er lavet med stor kærlighed til mange af de vartegn, vi alle kender. Den Blå Planet, Øresundsbroen, vandtårnet, rådhuskælderen, Naturpark Amager og mange andre hjørner af vores kommune. Det viser, at eventyr og fantasi ikke behøver foregå langt væk. De kan begynde lige uden for hoveddøren. Skynd dig over at se dem selv.
Sensommer for børn og voksne på Kastrupgårdsamlingen
Tag hele familien med på opdagelse og hjælp museets legeskulptur, Amagerkatten med at finde de mus og potespor der gemmer sig rundt omkring på museets inde- og udearealer. Hent et (s)kattekort i museets indgang, der er fri entré.
Den første lørdag hver måned inviterer museet desuden til en kreativ workshop for børn og deres voksne. Næste gang er lørdag d. 5. september kl. 12.00-15.00. Det er gratis at deltage.
I museumscaféens kreaværksted kan små og store hygge sig med forskellige sjove tegnelege, mens de nyder saftevand, kaffe og kage.
Begyndelser med bobler i Kulturhuset Kastrup Bio
I Kulturhuset Kastrup Bio byder weekenden på det nye danske drama-thriller Dobbeltspil samt Spider-Man: Brand New Day, The Odyssey og Paw Patrol: Dino filmen.
Tirsdag 18/8 kl. 19.30 er der særvisning af Biografklub Danmark Asta-pris vinderen 2026: Begyndelser. Inden filmen serveres et glas bobler i foyeren fra kl. 19.00. Se mere om det hele
Det var alt for denne gang. Rigtig god weekend.