Over 200 børn var med til Børnenes Broløb, der blev holdt lørdag i anledningen af Øresundsbroens 25-års jubilæum. Det var foreningen Ildsjælene, der stod bag arrangementet, og undervejs sørgede elefanten Fjolle for masser af underholdning. Borgmester Allan S. Andersen var også med for at åbne løbet og uddele medaljer.
Solen skinnede og stemningen var i top, da flere end 200 børn - og deres voksne – var hoppet i løbetøjet for at deltage i Børnenes Broløb, der blev holdt i Byparken lørdag den 14. juni. Anledningen til børneløbet var Øresundsbroens 25-års jubilæum, der søndag blev markeret med et stort halvmaraton over Øresundsbroen og med start i Tårnby.
Det var den lokale forening Ildsjælene, der også står bag Fjolles Legedag og Fjolles Børneløb, der havde taget initiativ til Børnenes Broløb.
Borgmester Allan S. Andersen var mødt op for at åbne løbet og for at hilse på de mange løbeglade børn. I sin åbningstale sagde han:
I dag fejrer vi Øresundsbroens fødselsdag med et festligt broløb her i Byparken, hvor I skal løbe over de små broer. Vi er blevet inspireret til løbet af et andet broløb, nemlig et for de voksne. For i morgen er der et broløb for de voksne i anledning af Øresundsbroens 25-års jubilæum Her skal rigtig mange voksne fra både Danmark og Sverige løbe et halvmaraton, der starter i Tårnby, fortsætter over Øresundsbroen og slutter i Malmø i Sverige.
Jeg synes, det er sejt, at I er så mange børn, der er mødt op i dag til vores løb. For sammen kan vi fejre broen, og I kan samtidig vise alle de voksne, der skal løbe i morgen, hvordan det kan gøres. Jeg er sikker på, at I får en sjov og aktiv dag.
Efter åbningstalen var der sjov opvarmning med elefanten Fjolle, en repræsentant fra Ildsjælene og borgmester Allan S. Andersen. Herefter klippede borgmesteren sammen med Fjolle båndet til startlinjen, og løbet var officielt i gang. Ruten var i alt 900 meter og undervejs passerede børnene 6 forskellige broer i alt 10 gange. Efter løbet var der forfriskninger og medaljer til alle.
Fotos: Michael Oxkjær, Amager Fotoklub
broloeb-2.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-3.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-6.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-7.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-9.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-10.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-12.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-14.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-15.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-18.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-21.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub broloeb-16.jpg Michael Oxkjær, Amager Fotoklub