Kroppedal Museum begynder arkæologiske udgravninger på Skolegrunden den 27. maj. Imens udgravningerne er i gang, vil Skolegrunden og parkeringspladsen ved skolen være spærret af.
Kroppedal Museum har foretaget arkæologiske forundersøgelser på Skolegrunden forud for byggeriet af et nyt Tårnby Torv. Her har de fundet tegn på interessante fortidsminder, og derfor igangsætter de en fuld udgravning af området. Udgravningerne starter i slutningen af maj og varer forventeligt til december.
Træer på grunden
I forbindelse med udgravningerne vil træerne på Skolegrunden blive fjernet. Der er to træer, som i første omgang bliver stående, da der er tegn på aktive fuglereder. De må fældes efter den 1. august.
AP Pension, som er bygherre på projektet Nyt Tårnby Torv, vil efterfølgende plante 14 nye træer på det område, som lokalplanen omfatter. Det sker, når resten af byggearbejdet på Tårnby Torv er afsluttet.
Kroppedal fortæller undervejs
I forbindelse med afspærringen opsætter Kroppedal Museum plancher, der både giver et indblik i udgravningerne og i Tårnbys historie.
Hvis der bliver fundet interessante genstande, inviterer Kroppedal Museum til åbent hus omkring fundene og deres arkæologiske arbejde. På hjemmesiden nyttaarnbytorv.dk vil der derudover kunne læses nyheder om eventuelle fund og om arbejdet.
Tidsplan for udgravningerne
27. maj: Opsætning af byggepladshegn og rydning af fliser, asfalt og træer.
10. juni: Den arkæologiske udgravning går i gang
ca. december: Udgravningen slutter
Afspærring af området
I forbindelse med udgravningen vil området ved Skolegrunden blive påvirket, som vist på billedet nedenfor. Under billedet fremgår en forklaring.
Forklaring af billede
1: Rundt om Skolegrunden og den første række parkeringspladser skal udgraves. Området bliver afspærret med byggepladshegn.
2: Parkeringspladsen foran Skolen skal bruges til skurvogn, materialecontainer og oplagsplads. Området bliver afspærret med byggepladshegn.
3: Adgangsvej til skolen vil være åben under udgravningsarbejdet.