Mange øjne og ører fulgte spændt med, da borgere, foreninger, forvaltninger og repræsentanter for det lokale erhvervsliv onsdag var samlet i Tårnby Sundhedscenter for at blive præsenteret for en analyse af Tårnbys motions- og bevægelsesvaner. Analysen skulle informere, men også inspirere deltagerne til, hvordan man fremadrettet kan skabe bedre sundhedsfremmende muligheder for kommunens borgere.
Borgmester Allan S. Andersen indledte med at fortælle om nogle af de initiativer, der skal fremme bevægelsesmulighederne:
”Gode foreninger er vigtige, men der er flere borgere uden for foreningerne end indenfor. Den nye folkeoplysningspolitik er mere mangfoldig og forpligtiger også kommunen på at arbejde med udsatte, handicappede og ældre borgere. Her kan den selvorganiserede idræt være et redskab. Nu er det muligt for alle borgere at booke en badmintonbane, selvom man ikke er medlem af en forening. Man kan spille padeltennis på den nye bane bag Tårnby Hovedbibliotek, og Kultur- og Fritidssekretariatet arbejder på muligheden for også at booke tennisbaner.”
Aktive Tårnby borgere
Under Jens Høyer-Kruses præsentation var det tydeligt, at borgere i Tårnby Kommune sammenlignet med lignede kommuner i hovedstadsområdet generelt har sunde bevægelsesvaner, både i fritiden, i hjemmet, under transport til arbejde samt organiseret og selvorganiseret idræt og motion.
Eksempelvis bruger borgerne i Tårnby oftere cyklen som transportmiddel til og fra arbejde sammenlignet med de øvrige hovedstadskommuner, ligesom cyklen også oftere bliver taget i brug, når der skal handles dagligvarer.
Generelt er Tårnbys borgere glade for at være aktive. Det er især bevægelse ved vandet og i kommunes mange svømmehaller, som borgerne i Tårnby i højere grad end gennemsnittet af hovedstadskommunerne holder af at benytte.
Undersøgelsen viste også, at borgerne i Tårnby Kommune er tilfredse med de lokale muligheder for at dyrke motion og idræt. Noget som ifølge Jens Høyer-Kruse har stor betydning for, hvor fysisk aktiv man er. Analysen viser, at borgerne i Tårnby Kommune i højere grad end gennemsnittet blandt hovedstadskommunerne er helt enige i, at de har gode muligheder for at dyrke idræt og motion i indendørs, udendørs og kommercielle idrætsfaciliteter, i grønne områder, på eller i vand, hjemme hos sig selv og på veje, stier og fortove
Verden er dog ikke lyserød, og på nogle områder var der potentiale for, at motions- og bevægelsesvanerne i Tårnby Kommune kunne forbedres. Flere tiltag, f.eks. bedre mulighed for selvorganiseret idræt på kommunens faciliteter og naturområder, er dog allerede igangsat gennem samarbejder mellem foreninger, frivillige, Børne- og Kulturforvaltningen, Arbejdsmarkeds- og Sundhedsforvaltningen m.fl.
Om ’Danmark i Bevægelse’
Analyserne i undersøgelsen bygger på data fra den hidtil største kortlægning af danskernes bevægelsesvaner. Den er gennemført fra midten af oktober til slutningen af november 2020. Spørgeskemaet blev besvaret af mere end 163.000 danskere fra 15 år og op.
Undersøgelsen giver kommuner, staten, organisationer og andre aktører på området en detaljeret viden om borgernes bevægelsesvaner, hvad der motiverer dem til forskellige former for fysisk bevægelse, og hvilke muligheder og barrierer de oplever for at være fysisk aktiv. Denne viden er et værdifuldt værktøj til at prioritere og planlægge fremtidens indsatser for at skabe et Danmark i bevægelse.
Læs alle resultater for Tårnby Kommune