Vinteren er kommet
I denne uge kom sneen for første gang denne vinter til os i Tårnby. Sne er jo altid hyggeligt især, når den falder i december. Men den kan også være besværlig og irriterende – især hvis der kommer for meget af det, og det bliver liggende for længe.
Kommunens vintertjeneste har således været i aktion i denne uge for at gøre de offentlige veje sikre at køre og færdes på. Men er du grundejer, så husk at bor du på en privat fællesvej, så er det dit ansvar at der er ryddet for sne foran din bolig mellem klokken 7 og 22, ligesom du skal glatførebekæmpe, hvis der er glat. Bor du ud til en kommunevej, skal du snerydde og glatførebekæmpe på fortovet. Du skal også selv rydde og glatførebekæmpe din overkørsel på kommunevejen.
Hvis vi alle gør en indsats for at huske det, så kan vi forhåbentlig undgå faldulykker. Ifølge vejrprognoserne kan vi godt forvente mere snevejr i den kommende tid, ligesom temperaturerne også fortsætter med at bevæge sig under frysepunktet.
Du kan læse mere om kommunens vinterregulativ her.
Solceller på kommunens bygninger
Fra den kolde ende til noget, der smager af lidt sol og varme. I næste uge har vi årets sidste kommunalbestyrelsesmøde. Der er ikke mange sager på dagsordenen – sådan er det ofte på decembermøderne. Men der er især et forslag, som jeg synes, der er gode perspektiver i. Det handler om, at Kommunalbestyrelsen skal sætte Tårnby Forsyning i gang med at undersøge mulighederne for at etablere et solcelleselskab. Det er sådan i dag, at kommunerne ikke bare kan sætte solceller op på egne bygninger, som fx rådhuse og skoler.
Hvis kommunerne ønsker at opsætte et solcelleanlæg, skal aktiviteterne udskilles i et særskilt selskab. Selskabet vil fx kunne være kommunens allerede eksisterende forsyningsselskab med begrænset ansvar. Derfor foreslår vi, at Tårnby Forsyning kan undersøge mulighederne for at etablere et solcelleselskab, som kan stå for opsætning og drift af solceller på kommunens bygninger mv.
Solceller er i dag blevet en vigtig energikilde, som leverer grøn energi. Solceller vil i mange tilfælde være et mere klimavenligt alternativ til andre energikilder og bidrager dermed til den grønne omstilling.
På den baggrund vil solceller på kommunens bygninger være en grøn investering, der kan styrke Tårnby Kommune som klimakommune og bidrage positivt til, at kommunen når de klimamål, som man igennem DK2020-samarbejdet har tilsluttet sig.
Disse klimamål sigter efter, at Tårnby Kommune skal være klimaneutral i 2050. Så lad os se om vi ikke kan få sat solceller op i fremtiden på nogle af de mange bygninger, som kommunen ejer.
Mange ukrainere er kommet i job i Tårnby
Tårnby Kommune er gode til at hjælpe ukrainere i job. Siden Ruslands invasion af Ukraine er der kommet en del ukrainske flygtninge til Danmark. Tårnby har indtil videre taget imod omkring 200, og 78 af dem er allerede kommet i job.
Det er især i hotelbranchen og fødevareindustrien og det skyldes først og fremmest, at vores nye ukrainske borgere har en motivation for at komme ind på arbejdsmarkedet. Men det skyldes også en dedikeret indsats fra vores jobcenter og en stor vilje fra vores lokale erhvervsliv til at få ukrainerne i job. Tårnby er således den 10. bedste kommune i Danmark til at få ukrainerne i arbejde.
Det er rigtig godt gået, og jeg ved, at de trives godt ude på vores lokale virksomheder, så det er på alle måder en solskinshistorie, som vi kan være stolte af.
Spildevandsplan er klimavenlig
Netop nu er en ny spildevandsplan for kommunen i høring. Den nye plan vil gælde fra 2022-2034, og den beskriver de eksisterende kloakforhold i 2022 og de planlagte ændringer og udbygninger af kloaksystemet i kommunen og planlagte udvidelser af Tårnbyforsynings rensningsanlæg.
Desuden omfatter spildevandsplanen Tårnby Kommunes målsætninger for kommunens fremtidige arbejde med spildevandshåndtering i samarbejde med Tårnbyforsyning Spildevand A/S og private. Af de planlagte tiltag til gennemførelse i planperioden 2022-2028 er blandt andet, at Tårnby Renseanlægs kapacitet skal forøges.
Med den nye plan vil Tårnbyforsyning Spildevand A/S kunne genindføre totrinsdrift, så der på renseanlægget igen produceres biogas i rådnetank, og der vil kunne etableres et slampyrolyseanlæg til behandling af spildevandsslammet, som vil kunne bidrage til forsyningsselskabets mål om at være CO2-neutral i 2030.
På den måde går planen fint i spænd med kommunens øvrige ambitioner på klimaområdet. Du kan se mere om høringen her.
Flotte resultater til Matematikken Dag
Vi har nogle kvikke skoleelever her i Tårnby. For ikke så længe siden – nærmere bestemt den 24. november var en del af dem med i Matematikkens Dag, som blev afholdt på mange skoler i hele landet - årets tema var ”Matematik og Videnskab”.
Klasserne på hver årgang konkurrerede om at lave en plakat der skulle vise sammenhænge mellem matematik og videnskab.
Der kom mange gode plakater, som viste forskellige videnskabsmænd og damer samt videnskabelige opdagelser. I Tårnby Kommune deltog klasser fra 1.-8. årgang, og der blev kåret kommunale vindere fra Skottegårdsskolen, Kastrupgårdsskolen, Nordregårdsskolen og Pilegårdsskolen.
I den nationale konkurrence, hvor klasser fra hele landet deltager, vandt 4.klasse fra Skottegårdsskolen, og 1.B også fra Skottegårdsskolen fik en flot 2. plads for deres plakater. Stort tillykke til alle elever for de stærke resultater.
Jeg fortsætter med at jule i weekenden
Julen kommer vi ikke uden om i december. Og jeg har endnu en weekend, hvor jeg kommer til at jule lidt med nogle af jer borgere. Denne gang er det til De Gamles Jul, som er en forrygende tradition, hvor flere hundrede af vores ældste borgere samles på Skottegårdsskolen til julefrokost og hyggeligt samvær med gamle og nye bekendte.
Der plejer altid at være en fantastisk samling, og mon ikke forventningerne er lidt højere i år. Nu har det nemlig været aflyst i de seneste to år på grund af corona, men denne gang bliver det til noget. Det er 98. gang, at arrangementet afholdes, og jeg glæder mig til at komme forbi Skottegårdsskolen og sende en julehilsen afsted.
Mød julemanden på Hovedbiblioteket
Og jeg bliver lidt ved julen. For igen i år har julemanden afsat tid i sin travle kalender til at besøge børnene på Tårnby Hovedbibliotek. Så tag forbi og hils på den søde julemand og hans to hjælpere – måske hjælper de dig med at få dine ønsker opfyldt? Det er på lørdag den 10. december kl. 10-13.
Tårnby Kommunebiblioteker fejrer genbrugs-jul i år!
Måske har du allerede været forbi Hovedbiblioteket og set det flotte juletræ i genbrugstræ, som står i rotunden? Juletræet er bygget af Amager Skovhjælpere og pyntet med genbrugsjulepynt lavet af to lokale ildsjæle, Rodolfo Beth og Linda Nordgren. Også børn fra kommunens vuggestuer og børnehaver har været med til at pynte træet med genbrugspynt.
Her i december måned får bibliotekerne nemlig besøg af 19 institutioner til julehygge og leg på børnebibliotekerne. Børnene får læst højt af en julebog eller set julefilm, og nogle af dem laver også julepynt af genbrugsmaterialer som fx gamle bøger til bibliotekets juletræer.
Gå ind i biografen og få varmen
Kulden har ramt os, og det er måske værd at trække indenfor i weekenden. Måske en tur i biografmørket kan friste. I Kastrup Bio er der som sædvanligt mange gode film på plakaten. 9. – 11. december er der gensyn med verdens mest kendte jagerpilot, når der er reprise på årets indtil nu største biografsucces: Top Gun: Maverick.
14. december har den længe ventede Avatar: The Way of Water endelig Danmarkspremiere. Filmen vises både i 2D og i 3D.
Den nye familiefilm Min Ven, Krokodillen har netop haft Danmarkspremiere, og det er også stadig muligt at se Fædre & Mødre, Julemandens Datter 3 og Den Perfekte Chef (sidste visning 13. december).
13. december er der forpremiere på Elsker Dig for Tiden i Babybio og Tirsdagsbio viser Den Perfekte Chef.
Se mere på www.kulturhusetkastrupbio.dk
Det var alt for nu – rigtig god weekend til alle