En flot forårsdag, hvor solskinnet reflekterede i de mange bilruder, lagde borgmester Allan S. Andersen og kommunaldirektør Lars Rich vejen forbi hos Bilhuset Elmer.
Er du lokal, kender du nok allerede Bilhuset Elmer med den store biludstilling og så højt til det buede loft, at bygningen nærmest ligner en flyhangar. Det har ligget på samme adresse siden 2006 og er et stolt familiefirma, der kan bryste sig af mange traditioner og værdier. Alle kender hinanden, også i dag, hvor firmaet er vokset til en mellemstor arbejdsplads.
Ejer Bente Nørreskov Nielsen har drevet bilhuset siden hendes mand, Mogens Elmer, gik bort, og i dag er ejerskabet stadig på familiens hænder.
En branche i forandring
Bente Nørreskov Nielsen tog imod borgmesteren, og sammen med administrerende direktør Pernille Trebbien, medejer og CRM-ansvarlig Maibritt Nielsen og salgschef Henrik Petersen Rindbæk-Flachs fortalte hun om bilhuset udvikling, udfordringer og oplevelser gennem de mange år på Amager.
Bilbranchen generelt i Danmark befinder sig i en transformationsfase. Borgmesteren hørte om skiftet til el-biler, den grønne omstilling, en forhandlerstruktur som er under forandring, og en generel forsigtighed i markedet, hvor forbrugerne ikke helt tør skifte deres bil lige nu, fordi verden bare generel kan føles i hastig forandring.
Girl power
Der er omkring 50 ansatte i Bilhuset Elmer på Amager. Koncernen består desuden af afdelinger i Helsingør og i Rønne. Tilsammen er der over 100 ansatte. I år fylder Bilhuset Elmer 50 år. Bente Nørreskov Nielsen, Pernille Trebbien og Maibritt Nielsen fortalte med humor om, at når de er samlet på ledelsesgangen, og økonomichefen også er med, er det ren girl power, der driver virksomheden.
Lærlinge har Bilhuset Elmer også mange af. I øjeblikket er der 16, fordelt på de tre lokationer, og det er en stor mærkedag, når en lærling bliver udlært, for i Bilhuset Elmer fejrer man sejrene sammen.
Fordi bilhuset er en attraktiv lærlinge-arbejdsplads, var lærlinge også et emne under mødet med borgmesteren. Det er vigtigt at tiltrække unge til de faglærte uddannelser, og det kan være svært, når den tekniske skole ikke længere ligger på Amager. I nogle af fagretningerne skal lærlingen endda på længere skoleophold i det jyske.
Bilhuset Elmer har lærlinge i fagene personvognsmekaniker, karrosseritekniker, autolakerer og handelsassistent.
Den særlige duft af ny bil
Der blev også tid til en rundvisning i bilhuset, både udenfor på pladsen med nye biler og indenfor i de forskellige værksteder og lagerhaller.
Indenfor i værkstederne og lagerhallerne var der et højt aktivitetsniveau. Ved den smalle indgang ind til det høje dækhotel, hvor der fyldt med dæk af alle størrelser, i flere lag og reolrækker, kom borgmesteren og kommunaldirektøren til at stå lidt i vejen. Lige nu får mange skiftet vinterdækkene ud til sommerdæk, og de ansatte havde travlt med at hente dæk ud fra dæklageret for at følge med efterspørgslen.
Bilhuset Elmer er autoriseret forhandler og værksted for flere bilmærker. De har egen lakeringshal og eget karosseri- og pladeværksted. Det er en stor fordel at kunne tilbyde den service i eget hus, frem for at mekanikerne skal bruge meget tid på at få bilerne frem og tilbage fra autolakereren med dertil hørende ventetid.
Alle steder blev borgmesteren mødt af smilende medarbejdere, som nysgerrigt fandt tid til at se op fra deres koncentrerede arbejde for at se, hvem der kom igennem værkstederne.
På turen rundt i huset bemærkede borgmesteren de mange forskellige duftindtryk – fra den store lyse hal med den særlige duft af nye biler, autolakeringens stærke aroma af lak, og den tydelige lugt af gummi, som prægede reservedelslageret, og ikke mindst den specielle varme blanding af motorolie og metal, som var i luften over mekanikerværkstedet.
En levende arbejdsplads
Borgmester Allan S. Andersen forlod Bilhuset Elmer med nye indtryk og sagde efter sit besøg:
Jeg har i dag oplevet en levende og alsidig arbejdsplads. En familiedrevet virksomhed, med et stærk værdigrundlag som mærkes i alt fra bygningens indretning til udformningen af firmalogoet. Med sine 50 år i bagagen, har Bilhuset Elmer fulgt med udviklingen, og kundetilfredsheden er høj, hvad enten gælder bilkøb, eller bilen skal en tur på værksted. Det er en fornøjelse som borgmester at møde så engageret en ledergruppe og jeg fornemmede ved mit besøg på værksteder og lager, at det var en arbejdsplads, hvor det både er sjovt og fagligt udfordrende at gå på arbejde.